October 2021 Program

OCTOBER SEMINAR PROGRAMS WITH ZOOM ONLINE


SİMYA GALERİ  SEMİNERLERİ 


EKİM 2021 Programı ZOOM ile online 


Katılım ve bilgi için info@simyagaleri.com adresine yazabilir, veya  0212 259 7740 no'lu telefonu arayabilirsiniz           


SANAT TARİHİ OKUMALARI 


DOÇ. DR. SERAP YÜZGÜLLER     


Batı Sanatının İzinde Yunan Mitleri


4, 11, 18, 25 Ekim, Pazartesi, Saat 16.00-18.00


4 Ekim, Mitlerin yapısı, yazınsal kaynakları ve Kozmogoni Miti


11 Ekim,  İnsanın yaratılışı ve Promotheus Miti Aiskhylos’tan Goethe’ye


18 Ekim, Pandora : Bir cinsiyetin inşası ve mizojini


25 Ekim, Olymposlu tanrılar kuşağı : Baştanrı Zeus


YAKIN TARİH, DOÇ AHMET KUYAŞ


4, 11, 18, 25 EKİM PAZARTESİ SAAT 19.30-21.30


4 Ekim I. Meşrutiyet neydi, ne değildi?


11 Ekim, Sultan II. Abdülhamit dönemi (I): Yönetim


18 Ekim, Sultan II. Abdülhamit dönemi (II): Toplum 


25 Ekim, Devrimin personeli: Jön Türkler  


I. Meşrutiyet’ten I. Cumhuriyet’e Yirmi haftaya yayılan bu tarih konferansları dizisi, başlığından da anlaşılacağı gibi, 1876’dan 1923’e kadarki dönemi ele alıyor. Yaklaşık yarım yüzyıl süren bu dönem, bilindiği gibi, siyasal tarihimizin en yoğun olduğu dönemdir. Ancak, alt bölümlerini Sultan II. Abdülhamit’in mutlak saltanat yıllarının, I. Dünya Savaşı’nı da kapsayan II. Meşrutiyet’in, son olarak da Millî Mücadele’nin oluşturması, konferans dizisinin yalnızca siyasal tarihe odaklanacağı anlamına gelmiyor. Nitekim söz konusu dönemin, sahne oluşturduğu toplumsal ve kültürel dönüşüm açısından bakıldığında da gayet yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla konferanslar bir yanda imparatorluktan ulus-devlete ve mutlak monarşiden temsilî rejime geçişi irdelerken, diğer yanda da konaktan apartman dairesine geçen, evinde yerli roman okunan çekirdek ailenin ortaya çıktığı, kadınların üniversiteye gitmeye başladığı, Latin alfabesiyle Medenî Kanun’un sürekli gündemde bulunduğu bir toplumu inceleyecek. Bazı önemli ipuçları olarak şunları sayabiliriz: Sultan II. Abdülhamit dönemi, ister II. Meşrutiyet aşamasında olsun ister Millî Mücadele aşamasında, Türk Devrimi olarak adlandırdığımız sürecin önder kadrolarının doğdukları, eğitildikleri ve mesleklerini icra etmeye başladıkları dönem olarak ilgimizi çekecek. II. Meşrutiyet döneminin ise ulusal egemenlik kavramının ortaya çıktığı ve uygulamaya konduğu süreç olarak önemini vurgulayacağız. Ayrıca, Türk milliyetçiliği ve çeşitli türevleri, feminizm, köktenci Batılılaşma ve İslâmî modernleşme gibi akımları inceleyeceğiz. Millî Mücadele döneminde ise dikkatimizi vereceğimiz iki temel süreç olacak: ulusal egemenlik ilkesini kesin zafere götüren yol ve bu yolda ilerlenirken kökten devrimcilerle ılımlı reformcular arasında yaşanan çekişme.  


OKUMA KAVŞAĞI, ASUMAN K. BÜKE


5, 12, 19, 26 EKİM, Salı , Ekim  Saat 16.00-18.00


5 Ekim,Kazuo İshiguro, Klara ile Güneş.


12 Ekim, Anton Çehov'dan 2 öykü, Karım ve İyi İnsanlar, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu fiminde esinlendiği öyküler.


19 Ekim, Yekta Kopan, Bana Kuşlar söyledi.


26 Ekim, Nermin Yıldırım, Ev


 


EDEBİYATTA DÖNÜŞÜM. EMİNE AYHAN


SALI.  28 EYLÜL, 5, 12, 19, 26 Ekim, 


SAAT 19.30-21.30


28 Eylül Kafka - Akademi İçin Rapor (Kamuran Şipal çev., Cem yay.)


5 Ekim - Kafka- Açlık Sanatçısı (Kamuran Şipal çev. , Cem yay.)


12-19-26 Ekim- Kafka- Dava (Tanıl Bora çev., İletişim yay.) 


ÇAĞDAŞ SANAT . Bedenin Tarihi.


DOÇ. DR. SEDA YAVUZ


Çarşamba, 6, 13, 20, 27 Ekim. Saat, 16.00 - 18.00


6 Ekim, Sanattan zanaate el aletleri


13 Ekim, sanat tarihinde el.


20 Ekim, Başlangıcından günümüze Fotograf Tarihi.


27 Ekim, Tanrılardan kahramanlara, heykelde erkek figürü.


Kasım, Modern sanatı dansçılarla okumak


APRENDEMOS ESPAGNOL, İspanyolca Öğrenelim


MİCHELE MARTİNEZ VELASCO. 


Perşembe, 7, 14, 21, 28  Ekim. Saat : 11.00 - 13 .00


 Rules in Spanish. Introducing yourself. Asking and answering questions related to personal details. Common things between us.   Foods and beverages. Describing a traditional plate. Talking about eating habits. Dialogues in a bar or a restaurant. Expressing likes and dislikes concerning food or beverages. Role-play. Describing a country, a city, or a neighbourhood. Expressing what we like/dislike the most from a place. Talking about Istanbul and other cities.


CAZ VE TARİHİ, SELEN GÜLÜN


Nedir bu Caz denen şey


Çarşamba, 14, 21, 28 Ekim Saat 19.30-21.30


Caz ve Tarihini konu aldığımız “Nedir Bu Caz Denen Şey?” seminerimize yeni bir seri ile devam ediyoruz: Caz ağacından seçmeler. 1950’lere kadar sınırlandırılmış bir dönem içinde Caz müziğinin en önemli müzisyenlerinin daha yakından, derinlemesine bakacağımız bu seride yine her zamanki gibi bol bol müzik dinleyip videolar izleyeceğiz. Bu seminer serimizde ayrıca her ay bir seminerimize konuştuğumuz konular, dinlediğimiz müzikler ve incelemeye aldığımız sanatçılar ile ilgili sohbet edebileceğimiz bir caz müzisyeni konuğumuz olacak. Arada sürpriz performanslarım da devam edecek. Hepinizi bu yeni ve heyecanlı seminer serimize bekliyoruz!


14 Ekim Vokalistler: Blues ve gezen müzisyenleri. Bessie Smith, Ma Rainey, Ethel Waters, Ida Cox.


21 Ekim Doğaçlama Ragtime ve ilk Caz soloistleri. Jelly Roll Morton, Louis Armstrong, Fats Waller, Sidney Bechett.


28 Ekim1930’ların Caz orkestraları 1. Dönemin meşhur parçaları ve yorumları. Fletcher Henderson, Duke Ellington, Counte Basie, Lil Harden All Female Orchestra, Benny Goodman.


4 Kasım,1930’ların Caz Orkestraları 2. Dönemin meşhur parçaları ve yorumları. Cab Calloway, Chick Webb, Louis Armstrong, Glenn Miller, Artie Shaw. Misafir konuğumuz ile kısa bir sohbet.


11 Kasım, İlk efsane kadın Caz vokalistleri: Billie Holliday, Ella Fitzgerald ve Sarah Vaughan.


18 Kasım,  Swing dönemin yıldız müzisyenlerine yakından bakış 1: Saksafoncular: Coleman Hawkins, Lester Young, Ben Webster.


25 KasımSwing dönemin yıldız müzisyenlerine yakından bakış 2: Piyanistler: Fats Waller, Marry Lou Williams, Art Tatum, Nat King Cole.


Aralık, ‘’Depresyon’’ zamanında ünlü olmuş şarkılar ve Gipsy Jazz. Django Reinhardt ve Stephane Grapelli. Hepimizin sevdiği Caz standartları ve yorumları: My Funny Valentine, All The Things You Are, Summertime… Mini konser. Konuk sanatçı ile kısa bir sohbet.  


YAPAY ZEKA VE ÖLÜMSÜZLÜK ÜZERİNE


DOÇ CAN BATUKAN


PERŞEMBE, 30 Eylül, 7, 14, 21, 28 Ekim


SAAT 18.00-20.00


Ruhun ölümsüzlüğü sentetik varoluşa geçebilir mi? Ya da zaten yaşama sahip olmamak bakımından bu yapaylık çoktan ölümsüz değil midir? Yapay Zekâ kendini ölümlü yapmaya doğru ilerlerken İnsanlığın varolmayı sürdürmek için önündeki tek yol ölümsüzlüğü bulmaktır. İnsanoğlu için ölümsüzlüğün mümkün olan dört biçimi vardır ve Yapay Zekânın iktidarı, şüphesiz bu dört yoldaki hibritleşmelerle dolu olacaktır. Bu seminer dizisinde Yapay Zekânın felsefi kökenlerine inerek 21. yüzyılda önümüze dikilecek olan insan-sonrası ve insan-ötesi varoluşlara ışık tutmayı ve tartışmayı deneyeceğiz.


30 Eylül, Yapay Zekânın Ontolojisi 1


7 Ekim , Yapay Zekânın Ontolojisi 2 Ana Seminer: (8 hafta)


14 Ekim, Golem efsanesi


21 Ekim, Ramon Llull’un Ars Magna’sı


28 Ekim, El Cezeri ve ilk robot


4 Kasım, Leibniz’in kombinasyonları


11 Kasım, Alan Turing ve Evrensel Turing Makinesi


18 Kasım, Derrida ve Grammatoloji’nin manası


25 Kasım, Kendiliğinden İleri İşleyiş Toplumu 2 Aralık, YZ  


İNSANLIĞIN SERÜVENİ,  


DR İLKER AKTÜKÜN


Cuma  1, 8,15, 22, 29 Ekim saat 17.00- 19.00


İNSANLIĞIN SERÜVENİ SERİSİ ,


1 Ekim, YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ ARAYIŞI ve 11 EYLÜL -Neo-liberal düşüncenin yükselişi. -Yeltsin’den Putin’e , SSCB’den Rusya’ya. -Soğuk Savaş’ın siyasal yapıları yeni dünya düzenine nasıl uyum sağladı veya sağladı mı? -11 Eylül saldırılarının yeni dönem açısından anlamı neydi? -Soğuk Savaş sonrası dönem günümüz dünya siyasetini nasıl etkiliyor? AKDENİZ DÜNYASI SERİSİ


8 Ekim, İLK UYGARLIKLAR ve AKDENİZ • Bir iç deniz olarak Akdeniz’in özgünlüğü • Homo Sapiens dünyayı kolonize ederken denizlerin rolü ve Akdeniz • İlk uygarlıklar ve ticaret yolları • İlk uygarlıklarda su ve deniz taşımacılığının önemi • Bir uygarlık alanı olarak Akdeniz: Mısır, Fenike (Kenan), Minos, Miken • Akdeniz batıklarının sırları


15 Ekim, ÜZÜM ve ZEYTİNİN MUCİZESİ: ANTİK YUNAN ve ROMA • Akdeniz’in merkezi olarak Antik Yunan dünyası • Bir uygarlık alanı Antik Yunan coğrafyasının yükselişi • Akdeniz’in korkulan tanrısı Poseidon • Bilim ve felsefe ticarete yol gösteriyor • Bir kara gücünden deniz gücüne: Roma’nın yükselişi • Roma Kartaca’ya karşı Akdeniz hakimiyetinde rekabet


22 EkimHIRİSTİYAN-İSLAM REKABETİNDE AKDENİZ • Akdeniz üzerinden Hıristiyanlığın yayılışı • Roma’nın çöküşü Avrupa’nın Hıristiyanlaşması • Akdeniz’in bir İslam gölü haline gelmesi • Haçlı seferleri: Bir mücadele alanı olarak Akdeniz • Haçlı seferlerinin görünmeyen sonucu: Yeniden canlanan Akdeniz ticareti • İtalya’da başlayan Rönesans çağının Akdeniz’li kökenleri


29 Ekim, COĞRAFİ KEŞİFLER DÖNEMİNDE TARİHİN KENARINA ÇEKİLEN AKDENİZ • Zenginlik Arayan Avrupa: Marko Polo’dan coğrafi keşiflere • Dünyayı bütünleştiren serüvenci: Kristof Kolomb • Akdeniz gözden düşerken Atlantik’in yükselişi • Yeni taşıma yolları Okyanuslar • Ticari Devrimin yeni aktörleri: Portekiz, İspanya, Büyük Britanya


_SÖMÜRGE YOLU OLARAK AKDENİZ • Orta Doğu ve Asya’nın sömürgeleştirilmesi • Büyük Britanya tacının incisi Hindistan • Süveyş kanalı Akdeniz coğrafyasını nasıl değiştirdi • 1870’ler dönemeci Orta Doğu, petrol ve Akdeniz’in yeni anlamı • Akdeniz’in adaları Kıbrıs, Malta ve Girit’in yeni dönem yeni misyonlar


 _20. YÜZYILIN JEOPOLİTİK MÜCADELE ALANI OLARAK AKDENİZ • I. Dünya Savaşında Akdeniz • Faşist İtalya’nın “mare nosturum”u • II. Dünya Savaşında Akdeniz • Yunan iç savaşı, Truman doktrini ve Akdeniz’in yeni aktörü ABD • 1956 Süveyş krizi, Eisenhower doktrini ve soğuk savaşın arenası olarak Akdeniz • 21. Yüzyılın şafağında Akdeniz: Bir uygarlık alanı mı yoksa dünya hakimiyetinde bir mücadele alanı mı?  


EDEBİYATTAN  SİNEMAYA


ALİN TAŞCIYAN


CUMARTESİ 2, 9, 16, 23, 30 Ekim SAAT 17.00-19.00


2 Ekim Nineteen Eighty Four - George Orwell 1984 - Michael Radford ( 1984)


9 Ekim The Piano Teacher - Elfride Jelinek La Pianiste (Piyanist) - Michael Haneke 2001


16 Ekim Euripides - Medea Medea - Pier Paolo Pasolini (1969)


23 Ekim Kadınlar Arasında - Cesare Pavese Le Amiche (Kadınlar Arasında) - Michelangelo Antonioni (1955)


30 Ekim Faust - Goethe Faust - Alexander Sokurov (2011)


6 Kasım Kral Lear – William Shakespeare RAN - Akira Kurosawa (1985)


13 Kasım Koku - Patrick Süskind Perfume: The Story of a Murderer - Tom Tykwer (2006)


20 Kasım Georges Simenon - Tren Tren - Pierre Granier Deferre (1973)  


Bilgi ve Kayıt için :


info@simyagaleri.com  


0212 259 7740 


www.simyagaleri.com