Bu Bir Lale Değildir

 

Klee'den ve Kandinski'den bu yana, modern sanat, sanat eserinin kendisinden başka hiçbir şey olmadığını ileri sürer.

Benzeyiş canlandırmaya hizmet eder ve onun egemenliği altındadır. Michel Faucault, Magritte'in "ceci n'est pas une pipe" resmi için yazdığı ve Türkçesi Yapı Kredi Yayınlarından çıkan deneme kitabında şöyle yazmıştır: ''Tutarlı, denk düşen ve sistemli işaretler olarak varolan göstergelerin, öncelikle, özgün olarak ve gerçek olarak varolduğuna inanmak, yorumun ölümü demektir. Buna karşıt olarak, yorumun yaşamı, sadece yorumların varolduğuna inanmaktır.''

"Ceci n'est pas une tulipe"
"Bu bir lale değildir" 

Bu Sergi için bir tutku çiçeği olan "LALE" yi yorumladık. Çağrıştırdığı şekillerin çeşitliliği çalışmalarımızı yönlendirdi.

LALE çiçeği Osmanlı'da bir devre ismini verecek kadar önem kazanmış; 700'den fazla LALE grafiği yapılmış; minyaturlere, çinilere, giysilere işlenmiş. Kısa ömürlü LALE'yi unutturmamak için suretleri çoğalarak sanatın içine sızmış, efsaneleşip, tarihe bir devir resmetmişler.

Tüketemiyeceğimiz bir konudan bir kesit sunmak sergiyi hazırlayanlar için ilginç bir deneyim oldu. Formlar oluştukça diğerleri kendilerini kabul ettirmeye çalışıyorlardı. Takılabilir heykeller olarak nitelendirdiğimiz takı LALE'ler beğenisini kazandıkları insanlarla neşeli ve şık bir yaz geçirmek üzere yeni hayatlarına başlayacaklar. Sergide modern sanat anlayışının getirdiği serbestlikle, suret olmak zorunda olmayan kendi kendini yaratmış ve sadece kendine benzeyen LALE'ler göreceksiniz.

Sergiye katılan sanatçılar.
Resim dalında: Mina Sanver
Takı dalında :Ela Cindoruk, Nazan Pak, Nisa Necipoğlu
Sabrina Fresko ve Simya Atölyesi sanatçıları ;
Filiz yurdagül, Rita Gencay, Betsi Yuhay, Feride Tüzün, Semin Persentili.